Savaşın Çocuk Psikolojisi Üzerindeki EtkileriLokman Hekim Hospitals Group Created: 2016-12-15 08:26:43
View Count: 4387

Savaşın Çocuk Psikolojisi Üzerindeki Etkileri

Nelere Dikkat Etmeliyiz? 1. Çocuklar kendilerini sıkıntıya sokan durumları bazen direk konuşarak size söyleyebilirler. 'Savaş nedir, çocuklara ne oluyor, siz de ölecek misiniz, ben nolurum....' gibi sorular soruluyor, veya savaş/terör içerikli oyunlar daha sıklıkla oynanıyorsa, konuşma zamanı gelmiş diyebiliriz.

Savaşın Çocuk Psikolojisi Üzerindeki Etkileri

Nasıl Yardım Edebiliriz?

Sabırlı ve hoşgörülü olun.
Yetişkinlerle ve yaşıtlarıyla oyunlar oynaması ve konuşması için teşvik edin.
Rutin sorumluluklarını sürdürmesi için destekleyin, ama baskı kurmayın.
Neler hissettiğini, nelerden korktuğunu ve neleri merak ettiğini öğrenmek için fırsat yaratın, dinleyin, paylaşın.
Sorduğu soruları sakin bir şekilde sonuna kadar dinleyin, anladığınızı, benzer tedirginlikleri başka çocukların da yaşadığını söyleyin.
Güvenlik tedbirleri alıyorsanız, beraber karar verin, prova yapın.
Televizyon, gazete ve savaşın/terörün konuşulduğu ortamlardan uzak tutun.

Nasıl Anlatabiliriz?

Öncelikle çocuğunuzun yaşı, algısı, bulunduğu şehir ve şimdiye kadar maruz kaldığı travmalar(şiddet, terör, ölüm, hastalık...) nasıl anlatacağınızı belirler. Bunları da göz önünde bulundurarak, belirtilen genel önerileri uygulayabilirsiniz.
Sakin olun, sorduğu anda veya hazır olmadığınız bir anda konuşmak durumunda değilsiniz. Biraz hazırlanmak ve konuşacaklarınızı toparlamak için, çocuğunuza 'akşam yemekten sonra sorduklarını hep beraber konuşalım' diyebilirsiniz.
Küçük çocuklarda resim, hikaye, anı ve oyun yöntemleriyle paylaşım da bulunabilirsiniz. Sonu iyi biten masallar, renkli resimler, önceden de yaşamıştık ama sonra herşey düzeldi temalı anılar kullanılabilir.
Başbaşa kaldığınız, güvenli ve rahat bir ortamda önce siz ona sorun ve dinleyin. 'Peki bu konuda sen ne biliyorsun, neler duydun, arkadaşların neler diyor?' gibi sorular sorarak, çocuğunuzun neler bildiğini, nelerden korktuğunu öğrenebilirsiniz.
Yaş grubuna uygun şekilde kısa ve öz olarak durumu anlatın. Durumun geçici olduğu, çeşitli zorluklar yaşanabileceği, ailece ve güvenilir diğer kişilerle beraberce atlatılacağı gibi konulara değinebilirsiniz. Onun yanında olduğunuzu, her zaman sizinle konuşabileceğini söyleyerek güven uyandırın.

Ne Zaman Uzmana Danışmalıyız?

Yaptığınız yardımlar yetersiz geliyorsa, uyku ve iştah bozuklukları devam ediyor, içe kapanma veya tam tersi şiddet ve öfke davranışları artarak sürüyorsa, okula ve arkadaşlarına olan ilgisi azalmış veya şekil değiştirmişse, alt ıslatma, mızmızlanma, ağlama gibi davranışlar varsa geç kalmadan bir uzmandan yardım alabilirsiniz.
Meltem Özcüler
Uzman Psikolog


This post has been written by Lokman Hekim Hospitals Group and viewed 4387 times.


Comments

Loading...